Niniejsza witryna ma charakter wyłącznie informacyjny, a publikowane treści mają na celu edukację diabetologiczną oraz promowanie szeroko pojętej świadomości zdrowotnej i zdrowego trybu życia. Na podstawie uzyskanych informacji nie należy podejmować samodiagnozowania ani samoleczenia i w żadnym wypadku nie mogą one zastąpić wizyty u lekarza.
ul. Westerplatte 9, 65-001 Zielona Góra
885-995-136
W październiku 2020 roku zostały przedstawione najnowsze zalecenia żywieniowe dla populacji Polski, opracowane przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH. Najważniejszą zmianą jest przejście z graficznej formy piramidy do formy talerza, która dla wielu osób może być łatwiejsza do zrozumienia i zrealizowania.
Przyzwyczailiśmy się do graficznej formy piramidy, która była kilkukrotnie modyfikowana i aktualizowana, ostatni raz w 2016 roku, gdy podstawą stały się warzywa i owoce zamiast produktów zbożowych. Schematycznie można ją ująć tak:
Do piramidy dołączone były zasady opisowe, które szczegółowo omawiały ilość porcji poszczególnych produktów, które powinny znaleźć się w codziennym menu. I chyba te liczby stanowiły największe wyzwanie dla osób niezwiązanych zawodowo z dietetyką lub medycyną. O ile jeszcze szklanka czy łyżka nie stanowią problemu, to już znalezienie informacji, co to jest porcja mięsa lub porcja warzyw, mogło nastręczyć trudności.
Stąd prawdopodobnie pomysł zdrowego talerza. Dużo łatwiej jest spojrzeć na koło i porównać wzrokowo zalecany rozkład ilości poszczególnych składników z własnym posiłkiem.
Taka prezentacja graficzna, wypełniona dodatkowo różnorodnymi produktami, symbolizuje zalecane proporcje poszczególnych grup produktów w całodziennej diecie.
W najnowszych wytycznych utrzymano zalecenie codziennej aktywności fizycznej oraz potrzeby utrzymania w normie masy ciała.
Jako rozszerzenie grafiki, ułatwiające codzienne wybory, wokół talerza rozmieszczono kategorie zaleceń „Jedz mniej”, „Jedz więcej” oraz „Zamieniaj”, w których wymienione zostały poszczególne grupy produktów.
Do Zaleceń Zdrowego Żywienia w postaci talerza dołączono ponadto materiał „W 3 krokach do zdrowia”, który przedstawia konkretne zalecenia żywieniowe na 3 poziomach. Takie stopniowanie ułatwia zmianę nawyków żywieniowych metodą małych kroków.
Krok pierwszy – rozpocznij zmiany.
Krok drugi – wdrażaj dalsze zalecenia.
Krok trzeci – więcej zmian to większe korzyści dla zdrowia.
Powyższe zalecenia w formie PDF można pobrać tutaj.