Przed wizytą w gabinecie zabiegowym usuń z paznokci lakier, szczególnie jeśli masz pedicure hybrydowy. Ubierz się komfortowo - najwygodniejsze będą luźne spodnie z nieco szerszymi nogawkami (łatwymi do podwinięcia na czas zabiegu) oraz skarpetki.
Pamiętaj o dostarczeniu lekarzowi aktualnych badań laboratoryjnych, szczególnie wyniku HbA1c. W niektórych sytuacjach może być konieczne wykonanie rtg stóp lub usg dopplerowskiego tętnic stóp - o takiej potrzebie poinformuje cię lekarz na pierwszej wizycie po zebraniu wywiadu i wykonaniu wstępnego badania stóp.
Lekarz zbiera wywiad na temat twojego aktualnego problemu oraz historii twojej choroby, a następnie przystępuje do badania stóp - sprawdzone zostanie m.in. ukrwienie stopy (może być koniczne badanie tętna aż w pachwinie) oraz zaburzenia czucia. Po badaniu jest wykonywana dokumentacja fotograficzna stóp. Zdjęcia są dołączane do dokumentacji elektronicznej. Następnie ustalany jest plan dalszego postępowania, a pacjent po zapoznaniu się z nim podpisuje zgodę na leczenie. Podczas zabiegu, po oczyszczeniu rany, dobierane są odpowiednie opatrunki oraz inne metody lecznicze, np. kompresjoterapia, odciążenie, ostrzyknięcie rany kolagenem lub fibryną.
Wizyta kończy się wydaniem pisemnych zaleceń odnośnie dalszego postępowania wraz z niezbędnymi receptami i/lub zleceniami na wyroby medyczne.
Jeśli używasz systemu Free Style Libre z czytnikiem, przynoś go na wizyty w celu sczytania danych.
Jeśli używasz systemu Free Style Libre z aplikacją telefoniczną, zostaniesz poproszony o sparowanie konta osobistego z kontem gabinetu lekarskiego.
Załóż konto CareLink Personal i przynieś na wizytę login i hasło, aby sparować konto osobiste z kontem gabinetu lekarskiego.
Przynoś na wizyty urządzenie, na którym odbierasz dane z systemu (telefon lub odbiornik). Na pierwszej wizycie otrzymasz prośbę o sparowanie konta z programem gabinetowym.
Przynoś na wizyty urządzenie, na którym odbierasz dane z systemu (telefon z aplikacją Eversense).
Proszę
Na pierwszą wizytę proszę przygotować niezbędne informacje i wyniki opisane w części Pierwsza wizyta.
Do sczytania danych z pompy insulinowej niezbędne jest przyniesienie na wizytę pompy oraz glukometru kompatybilnego z pompą lub pilota, lub niebieskiego pendrive'a w przypadku pomp Medtronic 740G i wyższych. Jeśli używasz systemów monitorowania poziomu cukru, sprawdź tutaj, co jeszcze będzie potrzebne.
Proszę o założenie konta CareLink Personal oraz przyniesienie na wizytę danych logowania, które posłużą do zsynchronizowania konta osobistego pacjenta z kontem gabinetu.
Jeśli nie masz konta CareLink Personal, zawsze na wizytę przynoś pompę i glukometr, jednak konieczność pobrania danych w trakcie wizyty znacznie ją wydłuża.
Na wizyty proszę przynosić zarówno pompę, jak i wszystkie używane glukometry. System Roche Combo i Roche Spirit Combo nie przechowuje danych glukometrów w jednym miejscu i aby mieć wgląd we wszystkie wyniki, muszę sczytać do programu każdy glukometr osobno.
Cukrzyca, szczególnie źle wyrównana, sprzyja wystąpieniu powikłań zarówno w trakcie operacji, jak i po niej, szczególnie zakażeniom ran pooperacyjnych, utrudnionemu gojeniu ran itd. Niekiedy przygotowanie osoby chorej na cukrzycę do dużego zabiegu trwa bardzo długo i wymaga czasowej lub stałej insulinoterapii. Przed planowanym zabiegiem warto zgłosić się wcześniej do diabetologa, aby ustalić optymalne postępowanie w okresie okołooperacyjnym.
Osoba zgłaszająca się w celu uzyskania zaświadczenia przed zabiegiem operacyjnym, oprócz informacji ogólnych (tutaj) powinna dostarczyć następujące informacje:
rodzaj zabiegu
tryb zabiegu (pilny / planowy)
planowane znieczulenie
wynik badania HbA1c z ostatnich 4 tygodni przed wizytą
zapis z ciągłego monitorowania cukru lub 7-punktowy profil glikemii wykonany w ciągu jednego dnia z ostatniego tygodnia przed wizytą, tzn. pomiar poziomu cukru we krwi:
na czczo
2 godziny po śniadaniu
przed obiadem
2 godziny po obiedzie
przed kolacją
2 godziny po kolacji
przed snem
w nocy (między 2.00 a 4.00)
Jak najszybciej po rozpoznaniu cukrzycy ciążowej, niezależnie od tygodnia ciąży, należy zgłosić się do specjalisty diabetologa.
Podczas rejestracji warto poinformować rejestratorkę o rozpoznaniu cukrzycy ciążowej, wówczas zostanie wyznaczony najszybszy możliwy termin wizyty.
W trakcie pierwszej wizyty w zapytam m.in. o wywiad położniczy, czyli, która z kolei jest to ciąża i który poród, który tydzień ciąży i na kiedy jest przewidywany termin porodu. Zapytam też o poprzednie ciąże, czy przebiegały prawidłowo, czy też towarzyszyła im cukrzyca ciążowa lub inne choroby, ile ważyły dzieci po urodzeniu.
Jeśli chorowałaś na cukrzycę przed ciążą, zapytam o dotychczasowe leczenie oraz aktualny (tj. z ostatniego miesiąca) wynik HbA1c.
Przygotuj informacje na temat swoich chorób przewlekłych, aktualnie przyjmowanych leków, a także na temat chorób przewlekłych (w tym cukrzycy) u krewnych.
Na wizytę przynieś wyniki badań (także wynik testu obciążenia glukozą) i kartę ciąży, a także ostatnie usg. O aktualny wynik usg z zapisem obwodów główki i brzuszka płodu wraz z siatką centylową będę prosiła na każdej wizycie. Natomiast na pierwszej wizycie dowiesz się jak leczyć cukrzycę ciążową dietą i aktywnością fizyczną oraz jak kontrolować cukier za pomocą glukometru lub systemów ciągłego monitorowania.
Aktywność fizyczna i regularny ruch są jednym z filarów leczenia cukrzycy. Jednak aby ten lek był skuteczny i bezpieczny, należy do niego podchodzić z rozwagą. Ważne jest określenie zakresu wysiłku fizycznego oraz ustalenie ewentualnych przeciwwskazań do niektórych form aktywności fizycznej.
Cukrzyca typu 1 nie jest przeciwwskazaniem do udziału w lekcjach wychowania fizycznego, uprawiania sportu amatorskiego ani profesjonalnego w klubie sportowym. Wielu znanych sportowców mimo choroby osiąga sukcesy sportowe, z medalami olimpijskimi włącznie.
Od 2018 roku obowiązują wspólne zalecenia Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego i Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej dotyczące konsultacji oraz dopuszczania sportowców z cukrzycą do treningów i zawodów. Powstał wzór karty konsultacyjnej, która powinna być przekazana specjaliście medycyny sportowej, a także podpisana przez rodziców (w przypadku sportowców poniżej 18 roku życia) i trenera. Takie postępowanie ma służyć zwiększeniu bezpieczeństwa oraz polepszeniu opieki nad sportowcami z cukrzycą typu 1, a tym samym zbliżeniu do osiągnięcia celu sukcesu sportowego. Uzyskanie takiej karty jest możliwe podczas wizyty w gabinecie diabetologicznym.
Wydanie zaświadczenia o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów lub pracy w warunkach podwyższonego ryzyka wiąże się z odpowiedzialnością lekarza za bezpieczeństwo nie tylko osoby zainteresowanej, ale także innych użytkowników ruchu drogowego lub pracowników. Proszę więc o zrozumienie, dlaczego od pacjentów, szczególnie tych, którzy przychodzą na wizytę po raz pierwszy, wymagam dostarczenia historii choroby oraz wyników badań.
Osoba ubiegająca się o uzyskanie zaświadczenia dotyczącego istnienia lub braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami (na zlecenie lekarza uprawnionego do badań lekarskich osób kierujących pojazdami lub lekarza medycyny pracy) powinna, poza informacjami ogólnymi (tutaj), dodatkowo dostarczyć:
wynik badania HbA1c z ostatnich 3 miesięcy
zapis EKG z ostatniego miesiąca
badanie dna oka z ostatniego roku
w razie obecności powikłań z zakresu układu sercowo - naczyniowego i/lub nerwowego również aktualną konsultację kardiologiczną i/lub neurologiczną
Brak pełnej informacji o chorobie lub brak wykazania odpowiedniej kontroli nad przebiegiem choroby będzie skutkował wydaniem orzeczenia o istnieniu względnych przeciwwskazań (czasowych, potencjalnie odwracalnych).
Pacjent podczas konsultacji zostanie poddany krótkiemu sprawdzeniu wiadomości o chorobie i jej powikłaniach. Brak wystarczającej wiedzy na temat swojej choroby także będzie skutkował wydaniem orzeczenia o istnieniu względnych przeciwwskazań. Jest to równoznaczne ze stwierdzeniem dużego ryzyka dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zgodnie z przepisami ponowne badanie kwalifikujące będzie się mogło odbyć za 6 miesięcy.
Na pierwszą wizytę proszę przygotować i przynieść następujące informacje i dokumenty:
kiedy rozpoznano cukrzycę, jakie wówczas występowały objawy
wyniki badań, na podstawie których rozpoznano cukrzycę (szczególnie jeśli diagnozę postawiono niedawno)
wyniki badań dodatkowych - minimum: HbA1c, kreatynina, badanie ogólne moczu ze wskaźnikiem ACR, lipidogram, próby wątrobowe
jakie leki są stosowane w leczeniu cukrzycy aktualnie, jakie było leczenie w przeszłości
jak nazywa się używany obecnie glukometr
czy występują powikłania cukrzycy
czy są obecne dodatkowe choroby - ostre i przewlekłe
przebyte operacje, pobyty w szpitalach
nazwy i dawki wszystkich leków stosowanych w leczeniu chorób innych niż cukrzyca
wywiad rodzinny dotyczący występowania cukrzycy
w przypadku kobiet - wywiad położniczy (liczba ciąż i porodów, masa urodzeniowa dzieci)
uczulenia na leki i inne substancje
dostęp do aplikacji systemu ciągłego monitorowania cukru, wydruk z programu lub aplikacji współpracującej z glukometrem albo glukometr współpracujący z programem komputerowym
informacja lub zaświadczenie od okulisty, kardiologa, neurologa
karty informacyjne leczenia szpitalnego
wyniki badań laboratoryjnych, EKG, USG, RTG wykonanych w ciągu ostatniego roku
Dlatego, szanując Twój czas i Twoje zdrowie, proszę Cię, abyś dobrze się przygotował do wizyty w moim gabinecie. Brak wglądu w pełną informację o Twoim stanie zdrowia może skutkować odroczeniem decyzji terapeutycznych do czasu uzyskania wszystkich niezbędnych danych.
Niniejsza witryna ma charakter wyłącznie informacyjny, a publikowane treści mają na celu edukację diabetologiczną oraz promowanie szeroko pojętej świadomości zdrowotnej i zdrowego trybu życia. Na podstawie uzyskanych informacji nie należy podejmować samodiagnozowania ani samoleczenia i w żadnym wypadku nie mogą one zastąpić wizyty u lekarza.
ul. Westerplatte 9, 65-001 Zielona Góra
885-995-136