Niniejsza witryna ma charakter wyłącznie informacyjny, a publikowane treści mają na celu edukację diabetologiczną oraz promowanie szeroko pojętej świadomości zdrowotnej i zdrowego trybu życia. Na podstawie uzyskanych informacji nie należy podejmować samodiagnozowania ani samoleczenia i w żadnym wypadku nie mogą one zastąpić wizyty u lekarza.
ul. Westerplatte 9, 65-001 Zielona Góra
885-995-136
Regularna aktywność fizyczna jest znanym czynnikiem zmniejszającym ryzyko wystąpienia wielu chorób niezakaźnych, takich jak choroby układu krążenia, cukrzyca typu 2 czy niektóre nowotwory (np. rak piersi i jelita grubego). Aktywność fizyczna przynosi również liczne korzyści dla zdrowia psychicznego, wpływa na poprawę jakości snu, poprawę samopoczucia, opóźnia wystąpienie demencji i może przyczyniać się do utrzymania prawidłowej masy ciała.
Jesienią 2020 roku ukazały się nowe wytyczne WHO dotyczące aktywności fizycznej dla różnych grup wiekowych i różnych populacji, w tym także dla kobiet w ciąży i po porodzie oraz dla osób z chorobami przewlekłymi i niepełnosprawnościami.
W kolejnych artykułach postaram się przybliżyć te wytyczne w rozbiciu na poszczególne grupy, dziś jednak skupię się na ogólnych informacjach i zaleceniach.
Aktywność fizyczna jest definiowana jako każdy ruch ciała wytwarzany przez mięśnie szkieletowe, który wymaga wydatku energii. Ruch taki może być wykonywany na różnych poziomach intensywności, także w ramach pracy zawodowej, prac domowych, przemieszczania się lub w czasie wolnym. Oczywiście jest to również uczestniczenie w ćwiczeniach lub zajęciach sportowych.
Natomiast siedzący tryb życia definiuje się jako przyjmowanie w okresie czuwania (czyli nie podczas snu) pozycji siedzącej, półleżącej lub leżącej. Pozycje te wiążą się z niskim zużyciem energii. Wyniki licznych badań wskazują, że wysoki udział siedzącego trybu życia jest związany z większym ryzykiem rozwoju chorób układ sercowo-naczyniowego, cukrzycy typu 2 oraz nowotworów, a także z większym współczynnikiem śmiertelności z wszystkich przyczyn.
Ćwiczenia to taka część aktywności fizycznej, która jest zaplanowana, ustrukturyzowana, powtarzalna i celowa. Celem tym jest poprawa lub utrzymanie jednego lub więcej elementów sprawności fizycznej. Terminy „ćwiczenia” i „ćwiczenia fizyczne” są często używane zamiennie i ogólnie odnoszą się do aktywności fizycznej wykonywanej w czasie wolnym, głównie w celu poprawy lub utrzymania sprawności fizycznej, wydolności fizycznej lub zdrowia.
Aktywność aerobowa to taki rodzaj aktywności fizycznej, podczas której duże mięśnie ciała poruszają się rytmicznie przez dłuższy czas. Aktywność aerobowa - zwana także aktywnością wytrzymałościową - poprawia wydolność krążeniowo-oddechową. Zaliczamy do niej np. spacery, bieganie, pływanie i jazdę na rowerze.
Aktywność anaerobowa, inaczej beztlenowa, to aktywność fizyczna która składa się z krótkich, intensywnych ćwiczeń fizycznych, takich jak podnoszenie ciężarów i sprinty, podczas których zapotrzebowanie na tlen przewyższa jego podaż.
Zalecenia te można streścić w czterech punktach:
Ogranicz siedzący tryb życia, m.in. przez zmianę codziennych nawyków: używaj schodów zamiast windy, wykorzystuj rower lub spacer zamiast samochodu lub publicznego środka transportu, zaczynając od krótkich dystansów, takich jak 1 piętro, 1 przystanek itp.
Podstawowym zalecanym rodzajem aktywności jest aktywność aerobowa, czyli tlenowa (patrz wyżej). Do innych ważnych aktywności, zalecanych w codziennym życiu należą m.in.: